Podróże/ Relacje

Wiosna w Wiedniu. Co warto zobaczyć?

Wiedeń to miasto, które potrafi zdobyć serce nawet najbardziej wymagających turystów. O moją miłość nie musiało długo zabiegać, bo pokochałam je od pierwszego wejrzenia.

Co wyjątkowego można znaleźć w stolicy Austrii? Przede wszystkim – przepiękne, klimatyczne uliczki, kamienice, place i parki. Mnóstwo zapierających dech w piersiach zabytków, które chyba każdy kojarzy chociaż ze słyszenia: Belweder, Pałac Schönbrunn, Opera wiedeńska… Ich piękna nie odda żadne zdjęcie, to po prostu trzeba zobaczyć na żywo!

Co zobaczyłam i z całą pewnością mogę polecić?

Katedra św. Szczepana (Stephansdom) – położona w samym centrum miasta, przepiękna i majestatyczna, o niepowtarzalnym klimacie. Znajduje się na Stephansplatz, do którego najłatwiej dostać się metrem (przystanek jest tuż przy katedrze). To punkt obowiązkowy wizyty w Wiedniu.

Hofburg – czyli pałac wiedeńskich władców. Znajduje się w sąsiedztwie Katedry św. Szczepana. Piękny i monumentalny, jak większość pałaców w Wiedniu. Trudno było mi nawet zrobić zdjęcie ujmujące cały budynek 😉

Ratusz (Rathaus) – budynek nie do przeoczenia! Wysoki, utrzymany w podobnym stylu, co większość wiedeńskich zabytków. Dojedziemy do niego metrem, choć na piechotę z Hofburga nie zajmie nam to dużo czasu. Z pod ratusza warto też rozejrzeć się naokoło – na przeciw znajduje się Teatr Dworski (Burgtheater), a nieopodal – Parlament.

Karlsplatz – plac Karola to miejsce, w którym znajduje się Kościół Karola Boromeusza – jedna z najpiękniejszych barokowych budowli Europy. Kopuła tego kościoła wyraźnie odznacza się w panoramie miasta. Na Karlsplatz znajduje się także Muzeum Wiednia.

Pałac Schönbrunn – największy i najpiękniejszy kompleks parkowo-pałacowy, jaki kiedykolwiek widziałam. To nie tylko ogromny pałac, lecz także szereg innych, wspaniałych obiektów. Znajduje się tu najstarsze w Europie ZOO, Palmiarnia, Labirynt, mnóstwo fontann i pomników oraz królująca nad wszystkim Glorietta. Na zwiedzenie całego kompleksu warto zarezerwować sobie co najmniej kilka godzin.

 

Belweder – nie zdziwi nikogo fakt, że opiszę ten pałac jako majestatyczny. W Wiedniu bowiem wszyscy władcy zamieszkiwali ogromne, piękne, zapierające dech w piersiach budynki. Tu nie ma miejsca na skromność – liczyła się powierzchnia pałacu i ogrodu. Pod tym względem Belweder również robi ogromne wrażenie.
Prater – czyli wiedeńskie wesołe miasteczko. Na jego terenie znajdziemy wiele karuzeli i innych, często ekstremalnych „rozrywek”. Najbardziej znany jest jednak diabelski młyn, który obracając się w baardzo powolnym tempie pozwala na podziwianie panoramy miasta.

 

Donauturm – wiedeńska wieża widokowa, która liczy 252 m wysokości, plasując się tym samym w czołówce najwyższych budowli miasta. Na wysokości 150 m znajduje się platforma widokowa, z której widoczna jest panorama całego Wiednia. Mnie udało się wjechać na wieżę w momencie, gdy słońce zachodziło. Widok był imponujący 🙂

Stadtpark – urokliwe miejsce do spokojnych przechadzek wśród zieleni. Tu można jednocześnie chłonąć atmosferę miasta, jak i odpocząć na chwilę od wielkich i potężnych budowli.
Naschmarkt – największy i najstarszy wiedeński targ, w którym można odnaleźć chyba wszystko! Różnokolorowe, egzotyczne owoce, oliwki, bakalie, tradycyjne wyroby, mięsa i sery.. Do tego knajpki i budki z jedzeniem, w których królują zdrowsze wersje fastfoodów oraz wiedeńskie specjały. Ja próbowałam wrapa z falafelem. Był przepyszny!
Dodatkowo w każdą sobotę odbywa się tutaj pchli targ. Gdybym tylko miała więcej czasu (i pieniędzy), z pewnością spędziłabym na nim kilka godzin! Mimo to udało mi się zakupić kilka perełek – idealnych do kulinarnych stylizacji 🙂
To oczywiście nie wszystkie warte polecenia miejsca w Wiedniu. Jest to bowiem miasto, które zachwyca na każdym kroku i ma do zaoferowania mnóstwo różnorodnych atrakcji. Największym plusem jest świetna komunikacja miejska – podróżowanie metrem, kolejką miejską, tramwajem czy autobusem jest bardzo wygodne i nie sprawia żadnych problemów. Wszędzie są mapy komunikacji i znaki, dzięki którym trudno się zgubić.

Kończąc ten przydługi post mogę Was zapewnić, że w Wiedniu nie będziecie się nudzić! Bardzo polecam wycieczkę do tego miasta.

A następnym razem napiszę trochę więcej o wiedeńskich przysmakach 🙂

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomentuj