Zakupiłam gofrownicę! Od dawna nosiłam się z tą decyzją, zastanawiając się, czy to dobry pomysł, żeby wypełnić (i tak małą) kuchnię kolejnym sprzętem. Ale myślałam o tym od kilku tygodni i wciąż byłam przekonana, że to dobra decyzja – nie pozostało mi więc nic innego, niż zrealizować swoją zachciankę 😉
Nie byłabym sobą, gdybym nie wypróbowała od razu jakiego zdrowego przepisu na gofry. Byłam bardzo ciekawa, jak wyjdą gofry z mąką gryczaną i kokosową. Metodą prób i błędów, powtarzając przepis kilka razy, ustaliłam najbardziej satysfakcjonujące mnie proporcje, którymi dzielę się razem z Wami. Polecam, szczególnie na leniwe śniadanie z najbliższymi 🙂
PS moje zdrowe gofry polałałam sosem czekoladowo-chałwowym 🙂 pycha!
Zainspirowałam się przepisem znalezionym u Wiktorii z Fill the Bowl, która proponuje wytrawną wersję gofrów (również sprawdziłam i polecam).
Składniki na ok. 4 duże gofry:
- 2 jajka
- 1/2 szklanki mleka kokosowego, najlepiej gęstego (polecam Real Thai)
- 1/2 szklanki wody
- 100 g mąki gryczanej
- 2 łyżki mąki kokosowej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody
- szczypta soli
- 1 łyżka oleju kokosowego
- 2 łyżeczki ksylitolu lub cukru
Jajka ubić z cukrem lub ksylitolem na dość puszystą masę. Powoli wlewać mleko kokosowe i roztopiony olej, wymieszać. Stopniowo dodawać mąkę grzyczaną przesianą z proszkiem do pieczenia i sodą, cały czas miksując. Dodać mąkę kokosową i wodę, zmiksować. Ciasto powinno być gęstsze od ciasta naleśnikowego. Jeśli będzie zbyt gęste, dodać jeszcze trochę wody lub mleka.
Gofrownice dobrze rozgrzać. Posmarować delikatnie olejem kokosowym, po czym wylać porcję ciasta. Piec przez kilka minut, w zależności od gofrownicy. Podawać z ulubionymi dodatkami (patrz niżej:))
Pyszny sos czekoladowo-chałwowy:
- 1 łyżeczka kakao
- 2 łyżki gorącej wody
- 1 łyżeczka tahini
- 1 łyżeczka miodu
Kakao zalać wrzątkiem i wymieszać. Dodać tahini i miód, wymieszać na gładki sos. Polać nim gofry, posypać orzechami i ułożyć plasterki banana.
2 komentarze
karolina
17 października 2020 at 12:26dzień dobry,
czy można zastąpić czymś jajka?
Planeta Smaku
17 października 2020 at 16:25Dzień dobry!
Obawiam się, że w tym przepisie będzie to trudne do zastąpienia. Można oczywiście spróbować np z bananem lub siemieniem lnianym zamiast jajek, ale nie będą one tak chrupiące i puszyste.
Pozdrawiam 🙂