Recenzje

Właściwości zdrowotne starych odmian pszenicy

Stare odmiany zbóż, czyli orkisz, płaskurka i samopsza, po latach zapomnienia, na nowo wracają do kuchni osób, które za pośrednictwem racjonalnie zbilansowanej diety chcą zadbać o zdrowie. Jakie właściwości zdrowotne mają stare odmiany pszenicy i jak je wykorzystać w kuchni?

Stare odmiany pszenicy – właściwości zdrowotne

Zarówno orkisz, płaskurka, jak i samopsza to pradawne gatunki pszenicy, zaliczane do żywności funkcjonalnej, czyli prozdrowotnej. Wpływ na to ma wysoka zawartość witamin i składników odżywczych, które znaleźć można w wymienionych gatunkach zbóż. Stare odmiany pszenicy dostarczają organizmowi sporych pokładów witaminy A, E, D i K oraz kompleks witamin z grupy B, które wpływają bezpośrednio na działanie układu nerwowego. To też skarbnica elektrolitów wzmacniających organizm, beta – glukanów, które pozytywnie wpływają na naturalną odporność organizmu i antyoksydantów chroniących komórki przed przedwczesnym procesem starzenia i rozwojem chorób nowotworowych. Orkisz, płaskurka i samopsza uwzględniona w diecie wzbogaca ją o pierwiastki, takie jak magnez, potas, cynk, miedź, mangan, jod, czy żelazo – składniki, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania serca i mięśni, biorą udział w produkcji czerwonych krwinek, regulują ciśnienie krwi, poziom cukru oraz cholesterolu.

Stare odmiany pszenicy – właściwości smakowe

Chcąc wyposażyć kuchnię w stare odmiany pszenicy, warto skorzystać z oferty przygotowanej np. przez sklep Biobabalscy. Jest to sklep z ekologiczną żywnością, co potwierdzają stosowne certyfikaty. Krótki, w pełni naturalny skład i brak wzmacniaczy smaku sprawia, że produkty powstałe z orkiszu, płaskurki, czy samopszy mają charakterystyczny aromat i dużo głębszy, bardziej wyrazisty smak. W jakie produkty warto wzbogacić codzienną dietę? Zacznijmy od śniadania – płatki orkiszowe świetnie smakują w połączeniu z wodą lub mlekiem, czy jogurtem i owocami lub bakaliami. Tak przygotowany posiłek będzie sycącą i równie pyszną alternatywą dla klasycznej owsianki. Płatki ze starych odmian zbóż równie dobrze sprawdzą się jako składnik śniadaniowych placuszków, czy zdrowych wypieków. Jeśli uwielbiacie pachnące, świeże pieczywo, postawcie na orkisz, płaskurkę i samopszę w postaci mąki – sklep BioBabalscy w ofercie ma zarówno mąki białe, jak i pełnoziarniste. Na obiad polecane są makarony i kasze, które równie dobrze sprawdzą się jako składnik zup, dodatek do dań głównych lub ich baza. Jeśli poszukujecie zdrowszej i lekkostrawnej alternatywy dla klasycznej kawy, dobrym rozwiązaniem będzie kawa zbożowa z samopszy lub orkiszu.

Jak widać, stare odmiany pszenicy nie bez przyczyny określane są mianem żywności funkcjonalnej. Wysoka zawartość składników odżywczych, również tych, które organizm nie jest w stanie sam wyprodukować, a więc muszą być dostarczane wraz z pożywieniem, sprawia, że codzienne posiłki mogą nie tylko dostarczać wyrazistego smaku, ale i korzystnie wpływać na kondycję organizmu – zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Warto wiedzieć, że wybierając produkty ze starych odmian zbóż pochodzące z certyfikowanych, ekologicznych upraw, zyskujemy gwarancję lepszego przyswojenia witamin i pierwiastków przez organizm – wszystko dzięki temu, że tego typu artykuły są pozbawione sztucznych barwników i polepszaczy smaku – są zatem tym, co natura ma najlepszego do zaoferowania. 

/artykuł sponsorowany na podstawie materiałów zewnętrznych

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomentuj