Kiedy znalazłam ten przepis w starym zeszycie mojej mamy, pomyślałam, że może być wart wypróbowania. Jednak ilość cukru w oryginalnym zapisie była dla mnie o wiele za duża. Zmniejszając więc proporcje, by dostosować je do upodobań moich i mojej rodziny, upiekłam placki i zrobiłam masę. Jednak próbując wszystkiego po troszku przed ostatecznym złożeniem ciasta stwierdziłam, że… jest za słodkie. Główkowałam, co tu zrobić i w końcu wpadłam na pomysł, by biszkopt przełożyć dodatkowo domowymi powidłami śliwkowymi. Intuicja mnie nie zawiodła. Teraz mogę to wykwintne ciasto polecić z czystym sumieniem – jest przepyszne! Kolorystycznie i smakowo pasuje do jesiennej aury, która już nieustannie się zbliża…
Składniki (na dużą blaszkę):
Biszkopt:
- 4 jajka
- 3/4 szkl. cukru
- łyżeczka octu
- 1/2 szkl. mąki pszennej
- 1/2 szkl. mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Białka ubić na sztywną pianę, w połowie dosypując stopniowo cukier. Dodawać po jednym żółtku. Następnie wlać ocet, wymieszać. Dodać przesiane mąki z proszkiem do pieczenia, delikatnie wmieszać do ciasta. Wylać na wyłożoną papierem do pieczenia blachę, piec w 160 st. przez około 25 minut.
Po tym czasie biszkopt wyjąć, pozostawić do ostygnięcia. Zimny biszkopt przekroić na pół.
Ciasto miodowe:
- 30 dag mąki pszennej
- 1/2 kostki margaryny
- 1/4 szkl. cukru
- 1 jajko
- 3 łyżki miodu
- 1 łyżeczka sody
Mąkę przesiać na stolnicę, dodać margarynę, jajko, miód, cukier i sodę, zagnieść ciasto. Podzielić na dwie części, rozwałkować każdą na osobnej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Upiec dwa placki w 180 st. przez 15 minut. (piekłam oba na raz).
Krem:
- 3 szkl. mleka
- 1/2 szkl. cukru
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej
- 3 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżeczka esencji waniliowej (ew. kilka kropel aromatu migdałowego)
- 3/4 kostki masła
W szklance mleka rozrobić mąkę, a pozostałe mleko zagotować z cukrem i aromatem. Do gotującego się mleka wlać rozrobioną mąkę i mieszając, ugotować budyń. Do ostudzonego budyniu dodawać stopniowo miękkie masło, ucierać mikserem by nie było grudek. Krem podzielić na 2 części.
Dodatkowo: pół słoika powideł śliwkowych (mają być kwaskowate!)
Pierwsze ciasto miodowe posmarować połową kremu, przykryć jedną częścią biszkoptu. Biszkopt posmarować powidłami, przykryć drugą częścią biszkoptu. Na to rozsmarować pozostały krem i przykryć drugim plackiem miodowym.
Wstawić do lodówki na kilka godzin (lub najlepiej całą noc).
Brak komentarzy