Bułki/ Pieczywo

Grahamki

Nie jest łatwo dostać dobrą bułkę w sklepie. Chociaż wyglądają, pachną i nawet smakują dobrze, to niestety w przeważającej większości jest to sprawka polepszaczy, konserwantów, dodatków smakowych i rzeczy, o których nawet lepiej nie wspominać. Po co dodawać takie składniki do zwykłego pieczywa? Nie da się jakoś prościej, zdrowiej? Owszem – da się. Pod warunkiem, że zakasamy rękawy, kupimy drożdże i sami zamienimy się w piekarza. Początki może nie są najprostsze, ale szybko można złapać bakcyla.

Grahamki to bardzo popularne bułki z dodatkiem otrąb. W środku wyraźnie widać otrębową strukturę, ale miąższ nie jest zbity. Pyszne, puszyste pieczywo – w sam raz na kanapki z wiosennymi dodatkami!

Przepis znaleziony w książce Piotra Kucharskiego „Chleb. Domowa piekarnia” i lekko przeze mnie zmodyfikowany.

Składniki na ok.8-9 bułek:

Podmłoda:
10 g drożdży świeżych
100 ml letniej wody
100 g mąki chlebowej (typ 750)
Ciasto:
200 ml letniej wody (dałam więcej, ok.400 ml)
100 g otrębów pszennych
400 g mąki chlebowej (typ 750)
1 łyżeczka soli

1 łyżka oliwy z oliwek

ewentualnie: dowolne ziarna do posypania (u mnie sezam i czarnuszka)
Dzień przed pieczeniem:

Wszystkie składniki podmłody wymieszać i odstawić pod przykryciem na ok. 12-16 h.

W dniu pieczenia:
Otręby namoczyć w 200 ml wody. Odstawić na 15 minut.
Do miski z podmłodą dodać mąkę, sól, namoczone otręby i łyżkę oliwy. Jeśli potrzeba, dolać trochę letniej wody (tak, by ciasto dało się dobrze zagniatać, lecz nie było zbyt luźne).Wyrobić na jednolitą masę. Przełożyć na oprószoną mąką stolnicę i zagniatać przez około 5-7 minut, aż ciasto będzie sprężyste i przestanie kleić się do rąk. Przełożyć do czystej miski, przykryć ściereczką i odstawić do podwojenia objętości na ok 2-3 godzin. W połowie wyrastania każdy bok ciasta naciągnąć do środka. Dzięki temu bułki będą bardziej puszyste. 
Ciasto jest gotowe, gdy co najmniej podwoi swoją objętość.
Wyrośnięte ciasto jeszcze raz krótko wyrobić, podzielić na 8 równych części i uformować okrągłe lub podłużne bułki. Ułożyć je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, pozostawiając trochę wolnego miejsca na wyrośnięcie. Przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na około 30 minut. Po tym czasie posmarować bułki mlekiem i posypać ulubionymi ziarnami.  
Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Na spód piekarnika wstawić blaszkę z wodą – dzięki parze wodnej bułki zyskają chrupiącą skórkę. Piec ok 20 minut. Po tym czasie wyjąć je z piekarnika i pozostawić do ostudzenia.

You Might Also Like

1 Komentarz

  • Reply
    Ania
    28 lutego 2021 at 11:53

    Dziękuje za zmodyfikowany przepis ? ostatnio robiłam wg oryginalnego i ciasto było strasznie twarde i nie dało się go zagnieść. Bułki też wyszły dosyć zbite i twarde. Spróbuję jeszcze raz z twoimi wskazówkami.

  • Skomentuj