Recenzje

Anna Starmach, Maria Kruczek. „Lekkość” – recenzja

„Lekkość” to najnowsza książka autorstwa Anny Starmach i trenerki Marii Kruczek. Można w niej znaleźć zarówno przepisy na lekkie i zdrowe posiłki, jak i zestawy ćwiczeń, które mają dopełniać odchudzoną (choć pełnowartościową) dietę, by przynieść jak najlepsze efekty. Jeśli jesteście ciekawi, co można znaleźć w środku – zapraszam do przeczytania mojej recenzji!

Książka podzielona jest na 5 tygodni – zarówno diety, jak i ćwiczeń. Podział ten największe znaczenie ma jednak w stosunku do aktywności fizycznej, która z kolejnymi tygodniami staje się bardziej zaawansowana. Przepisy natomiast, jak zauważa Ania Starmach, można stosować wymiennie, niekoniecznie skrupulatnie przestrzegając podziału na etapy diety.

Każdy tydzień stanowi jakby kolejny rozdział i jest podzielony na dwie sekcje: dietę i ćwiczenia. Schemat rozdziału jest następujący: najpierw wstęp zawierający ogólne informacje co do przebiegu diety omawianego etapu, następnie przepisy Ani Starmach, wstęp Marysi dotyczący ćwiczeń w danym tygodniu, fotograficznie przedstawione treningi, a na końcu – porady dotyczące motywacji, zdrowej diety i przygotowywania posiłków.

W każdym tygodniu zaprezentowane zostały po 3 przepisy w każdej z kategorii: śniadanie, obiad, kolacja, przekąska. Razem daje to 60 smacznych przepisów w całej książce. Bardzo apetyczne zdjęcia sprawiają, że potrawy nie wyglądają na dietetyczne wyrzeczenia – wręcz przeciwnie! Są to dobrze skomponowane posiłki, w których nie brakuje ziaren, kasz, pełnoziarnistego pieczywa, ryb czy mięsa. Są też propozycje wegetariańskie, pełne różnokolorowych owoców i warzyw. Nie ma jedynie przepisów na słodycze i desery, co jest logiczne, biorąc pod uwagę ideę całej książki. Jednak znajdziemy kilka przepisów na zdrowe koktajle, granole czy kasze na słodko. Bez cukru, za to z miodem lub owocami. Jest smacznie, kolorowo i bardzo zachęcająco!

Jeśli chodzi o treningi, to zostały one rozpisane na 4 dni w tygodniu: dwukrotnie są to ćwiczenia siłowe, zaprezentowane w książce, a kolejne 2 to treningi cardio – przyspieszające przemianę materii. Każdy trening jest dokładnie opisany poprzez czas, ilość serii i ilość powtórzeń danego ćwiczenia. Fotografie sprawiają, że nie powinno być problemu ze zrozumieniem idei całego ćwiczenia, przez co trening mogą wykonywać osoby początkujące, jak i nieco bardziej zaawansowane.

Podsumowując: myślę, że ta książka to bardzo fajna propozycja dla osób, które chcą zmienić swój styl życia na zdrowszy, zadbać o dietę i aktywność fizyczną. To, czy zauważymy efekty dzięki przedstawionym tutaj poradom zależeć będzie jednak tylko od naszego podejścia i motywacji. Warto też zajrzeć do tej książki po inspirujące przepisy, które udowadniają, że zdrowa dieta nie musi (a wręcz nie może!) być nudna i monotonna. Ja już zaznaczyłam sobie kilka zachęcających przepisów, które z pewnością wypróbuję w kuchni.

„Lekkość”
Anna Starmach, Maria Kruczek
wyd. Znak, Kraków 2015
ilość stron: 207
cena: 39,90 zł

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomentuj