Podróże/ Relacje

4 powody, dla których warto odwiedzić Warmię i Mazury

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Tak było i tym razem, choć z wakacji wracam z bagażem pełnym pięknych wspomnień. To był mój pierwszy pobyt na Warmii, pierwszy raz na Mazurach. Odwiedziłam głównie Olsztyn, ale miałam też okazję zwiedzić Lidzbark Warmiński, Giżycko, Mikołajki i Świętą Lipkę. Zachwycająca jest ta kraina, bez dwóch zdań! 

Dlaczego warto odwiedzić Warmię i Mazury?
1. Jeziora, wszędzie jeziora. To świetna sprawa na wypoczynek. Nad jeziorem każdy znajdzie coś dla siebie – można nie tylko popływać, lecz także poleżeć na plaży (w Olsztynie królową jest Plaża Miejska, która zachwyca rozbudowaną infrastrukturą). Można aktywnie spędzić czas na wodzie, wypożyczając jeden z wielu sprzętów, np. kajaki. Wokół zbiorników najczęściej znajdują się ścieżki rowerowe lub spacerowe, pozwalające nacieszyć oczy pięknymi widokami. Warto także rozważyć rejs statkiem po wielkich mazurskich jeziorach. Miałam okazję wypłynąć z Mikołajek na Śniardwy, niezapomniane przeżycie! 
Jezioro Długie w Olsztynie
2. Możliwość aktywnego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody. Amatorzy sportów wszelakiej maści na pewno nie będą narzekać na nudę (patrz punkt 1).  Drogi rowerowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego, spływy kajakowe (np. po rzece Łynie), skateparki – to tylko część tego, co oferuje nam region. W Olsztynie znajduje się park wodny Aquasfera. Byłam i bardzo polecam, szczególnie jeśli temperatura na zewnątrz nie będzie już zachęcała do kąpieli w jeziorze.
3. Duży kawałek historii. Warmia to region, który usiany jest pięknymi zamkami. Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Giżycko, Nidzica… Monumentalne zabytki, najczęściej z czerwonej cegły, to gratka dla wszystkich tych, którzy lubią przenieść się na chwilę do odległych czasów. Warto też rozważyć zwiedzanie zamku w Malborku, który, choć trochę oddalony od stolicy Warmii, zdecydowanie króluje nad wszystkimi krzyżackimi rezydencjami.
Bazylika w Świętej Lipce
Lidzbark Warmiński
4. Cisza i spokój. Mimo, że turystów w tym regionie nie brakuje, wciąż znajdziemy tam miejsca dzikie, zupełnie nieodkryte przez zwiedzających. Na plażach nie uświadczymy parawanów, każdy znajdzie dla siebie dogodny kawałek do wypoczynku. Oczywiście trzeba liczyć się z gwarem popularnych kurortów, takich jak Mikołajki, ale każde miasteczko – nawet to najbardziej turystyczne – oferuje przestrzenie pełne spokoju, ciszy i …odgłosów przyrody.
A Wy za co kochacie ten region?  

You Might Also Like

1 Komentarz

  • Reply
    Jagoda
    9 marca 2020 at 17:41

    Masz racje. To przepiękne miejsce.

  • Skomentuj