Już od kilku lat przygotowuję na święta pasztet. Jednak nie przepadam za tymi mięsnymi, więc zawsze gości u mnie wegetariański odpowiednik. Takie pasztety po prostu UWIELBIAM! Tym razem zainspirowałam się przepisem znalezionym u Jadłonomii. Jaglany pasztet z warzywami podbił moje (i nie tylko) podniebienie. Idealny dodatek na świąteczny stół 🙂 Wypróbujcie!
Składniki na jedną keksówkę o wymiarach około 30 x 12 cm:
- 1 1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej (około 3/4 suchej szklanki kaszy)
- 1 szklanka mieszanki ziaren i orzechów: u mnie słonecznik, dynia, orzechy włoskie
- 1 łyżka siemienia lnianego
- 100 ml oleju roślinnego
- 2 marchewki
- 2 pietruszki
- 1 por, tylko biała część
- kawałek selera
- 1 mała cebula
- 2 ząbki czosnku, posiekane
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- 1 łyżeczka majeranku
- 1/2 łyżeczki lubczyku
- 1/2 łyżeczki tymianku
- 1/2 łyżeczki rozmarynu
- 1/2 łyżeczki słodkiej papryki
- spora szczypta gałki muszkatołowej
- sól i czarny pieprz do smaku
- pestki dyni i słonecznika do posypania
Pestki dyni, słonecznika i orzechy uprażyć na suchej patelni, aż lekko się zezłocą. Ostudzić i zmielić w blenderze na drobny proszek.
Pora pokroić na cienkie talarki, cebulę drobno posiekać. Na dnie dużego rondla rozgrzać olej. Dodać pory i cebulę, liście laurowe, ziele angielskie i smażyć na niewielkim ogniu do czasu, aż warzywa będą szkliste i miękkie. W tym czasie marchewki, seler oraz pietruszki obrać i zetrzeć na tarce.
Kiedy pory będą zeszklone, wyjąć ziele angielskie oraz liście laurowe, dodać przygotowane warzywa, posiekany czosnek i dusić na małym ogniu przez około 10 – 15 minut, aż warzywa zmiękną. Doprawić solą i pieprzem.
Podduszone warzywa przełożyć do dużej miski. Dodać ugotowaną kaszę jaglaną, zmielone pestki, olej oraz pozostałe przyprawy i zmielić wszystko na gładką masę przy użyciu blendera ręcznego. Przełożyć do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i cienko posmarowanej olejem, posypać pestkami i piec przez 30 – 45 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni. Wyjąć i ostudzić. Kroić dopiero po całkowitym wystudzeniu.
Zobacz też: pasztet z soczewicy i marchewki
Brak komentarzy