Mój mleczny detoks idzie mi całkiem nieźle. Mleka w zasadzie potrzebuję teraz tylko do kawy, więc szukam alternatyw wśród orzechów, pestek i ziaren. Kupuję w sklepie roślinne mleka, testuję ich smak (z lepszym i gorszym skutkiem, ale też pewną ekscytacją), sprawdzam, czy da się je spienić. Czytam też skład – mleko z kartonu jest często wzbogacane o witaminy, takie jak wapń, wit. B12 czy wit.D. Mają też jednak swoje słabe strony, którymi są różnego rodzaju zagęstniki, stabilizatory, czy dodatek cukru. Cena też nie jest najmniejsza – za 1 l mleka roślinnego zapłacimy mniej więcej od 6 do nawet kilkunastu złotych. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozważyć zrobienie takiego mleka w domu!
Jedyne czego potrzebujecie, to orzechy i dobry blender. W mojej sytuacji jest to wyjście najbardziej ekonomiczne – posiadam bowiem jeszcze spore zapasy orzechów, uzbieranych jesienią na działce. Jeśli jednak nie jesteście w tak komfortowej sytuacji jak ja, myślę, że koszt 150g orzechów włoskich i tak będzie bardziej opłacalny, niż kupno gotowego mleka w sklepie.
Jak smakuje takie domowe mleko? Jest bardzo dobre – mocno orzechowe, lecz jednocześnie naturalne. Możemy dodać do niego odrobinę miodu lub cukru, bądź wzbogacić szczyptą soli. Wtedy nabiera charakteru 😉
Domowe mleko z orzechów włoskich idealnie sprawdzi się jako baza do koktajli (szczególnie tych na bazie banana), dobrze komponuje się z kawą (niestety, nie da się go spienić). Można dodać go do owsianki, usmażyć na nim naleśniki… Możliwości jest mnóstwo!
Składniki na ok.750 ml mleka:
- 1 szklanka orzechów włoskich
- 3 szklanki wody
1. Orzechy wsypujemy do miski, zalewamy zimną wodą i odstawiamy na noc w chłodne miejsce.
2. Rano odlewamy wodę, w której moczyły się orzechy i dokładnie je płuczemy.
3,4. Umieszczamy orzechy w kielichu blendera, zalewamy 3 szklankami wody (najlepiej przegotowanej i ostudzonej) i blendujemy przez około 30 sekund na dużych obrotach.
5. Powstały płyn przecedzamy przez gazę.
6. Mocno odciskamy mleko, a pozostałą pulpę orzechową możemy wykorzystać np. do ciasteczek lub innych wypieków.
Gotowe mleko przelać do szklanej butelki i przechowywać w lodówce do 2 dni. Będzie dość gęste – jeśli chcemy, możemy go jeszcze rozcieńczyć, dodając nieco więcej wody. Można także dodać odrobinę miodu lub cukru.
Zobacz także jak zrobić domowe mleko migdałowe lub domowe mleko owsiane
Brak komentarzy