Recenzje

Sklepowe mleka roślinne. Porównanie, skład, smak.

Mój „Luty bez mleka”, czyli nabiałowy detoks, jakiego się podjęłam w minionym miesiącu, minął prawie niepostrzeżenie. Było to dla mnie jednak niemałe wyzwanie, a o moich obserwacjach napiszę pewnie więcej już niebawem.
W ciągu ostatnich tygodni wypróbowałam naprawdę wiele roślinnych zamienników mleka, co niewątpliwie było ciekawym eksperymentem. Dla mnie – osoby, która nie może żyć bez białej kawy (a najlepiej dużeeego latte) i nie wyobraża sobie owsianek na wodzie – nie wchodziło w grę po prostu odstawienie mleka krowiego. Musiałam znaleźć jakąś (najlepiej smaczną) alternatywę!
Na początku czułam się nieco zagubiona. Okazało się, że na sklepowych półkach znaleźć można naprawdę duży wybór mlek roślinnych w przeróżnych wariantach smakowych. Nie wiedziałam, które mleko nada się do kawy, które będzie można spienić, które wzbogacone jest o dodatkowe witaminy, a które ma wyjątkowo paskudny skład. Podjęłam więc decyzję, że przez cały miesiąc będę wybierać za każdym razem inne mleko, by móc porównać je pod koniec mojego wyzwania.
Zaczęłam testowanie. Przez cały miesiąc skrupulatnie prowadziłam notatki, poddając ocenie wiele aspektów mlek roślinnych. Oceniałam smak, spienianie się (weryfikowałam, jak każde mleko sprawdza się z kawą), patrzyłam na skład, cenę i dostępność. W sumie zebrałam materiał o 8 różnych mlekach, choć w sumie przetestowałam ich więcej. Jeśli jesteście ciekawi, zapraszam do mojej recenzji.
Uwaga! Jest to moja,w pełni subiektywna opinia. To, czy Wam posmakuje dane mleko, jest kwestią indywidualną. Używam pojęcia „mleko”, chociaż większość produktów określana jest nazwą „napój”. Nie chciałam jednak wprowadzać dodatkowego zamieszania. Kolejność jest przypadkowa.

 Mleko kokosowe Real Thai

Smak: 6/6
Czy się spiena: Tak, ale ze względu na gęstość i dużą zawartość tłuszczu, nie nadaje się do klasycznego latte
Cena: 15 zł/l 
Uwagi: Mój osobisty ideał. Mleko kokosowe o idealnym składzie – kokos (85%) i woda. Nie jest to napój (jak pozostałe pozycje z tego wpisu), a prawdziwe, gęste, tłuste mleko kokosowe. Tym razem nie polecam go do kawy (chyba, że w małej ilości), za to idealnie sprawdzi się w innych potrawach, szczególnie w curry czy puddingu chia. Warto mieć go w swojej kuchni!

Alpro, Mleko sojowe niesłodzone

Smak: 4/6
Czy się spienia? TAK, bardzo dobrze 
Cena: ok. 8-9zł/l
Uwagi: Jako, że nie posiada dodatku cukru, ma dla mnie (szczególnie z początku), lekko wyczuwalny, „strączkowy” posmak. Spienia się jednak bardzo dobrze, a po dodaniu odrobiny miodu lub syropu z agawy, jest naprawdę bardzo smaczne. Uwaga! Próbowałam także wersji słodzonej i waniliowej. Obie mi smakowały, jednak skład tamtych mlek nie był już tak zachwycający.

Alpro, mleko kokosowo-ryżowe

Smak: 3,5/6
Czy się spienia? TAK, ale pianka nie jest tak sztywna i trwała
Cena: ok. 10zł/l
Uwagi: dość rzadka konsystencja. Dla mnie posiada lekko chemiczny posmak, przywodzący mi na myśl mój kokosowy…żel pod prysznic. Kosmetyczne skojarzenie z produktem żywnościowym nie wpłynęło więc zbyt dobrze na ogólną opinię o tym mleku. Chyba nie zdecydowałabym się na jego ponowny zakup. Plusy? Nie zawiera cukru.

Alpro, Mleko owsiane

Smak: 6/6
Czy się spienia? TAK, ale dość słabo
Cena:  ok.10zł/l

Uwagi: Moje ulubione z trzech powyższych mlek firmy Alpro. Lekko słodkie, delikatne, świetnie komponuje się z kawą.

Vitanella, napój migdałowy (Biedronka)

Smak: 5,5/6
Czy się spienia? TAK
Cena: 6,99 zł/l (w promocji)
Uwagi: Nie jest to mleko migdałowe z najwyższej półki i z takim przeświadczeniem po nie sięgałam. Zaskoczył mnie jednak delikatny smak i brak chemicznego posmaku. To mleko jest naprawdę smaczne! Jednak skład pozostawia wiele do życzenia: migdałów mamy całe 2%, a do tego dodany jest cukier (6 g w 200 ml to jednak  nie jest tragiczny wynik). Myślę, że w małych ilościach (do kawy, smoothie czy owsianki) będzie niezłym wyborem. 

Almond Breeze, napój migdałowy (Rossman)

Smak: 3,5/6
Czy się spienia: TAK
Cena: ok.8-9 zł/l
Uwagi: To mleko nie przypadło za bardzo do gustu. Mimo, że nie jest dosładzany, jego skład mocno odbiega od ideału. Dziwnie smakował z kawą, więc raczej nie sięgnę po niego ponownie. 

Enerbio napój ryżowy waniliowy (Rossman)

Smak: 5/6
Czy się spienia? NIE
Cena:  7,99 zł/l
Uwagi: Smaczne, naturalnie aromatyzowane wanilią mleko. Ma wyczuwalny, ryżowy posmak, jednak nie uznaję tego za wadę. Dobrze smakuje z kawą ale niestety, nie da się go spienić. Nie zawiera dodatku cukru.

Enerbio Mleko owsiane(Rossman)

Smak: 6/6
Czy się spienia? TAK
Cena:  5,99zł/l (promocja)
Uwagi: Lekko słodkie i delikatne. Spienia się, więc idealnie sprawdza się w latte. Dobry skład
(krótszy niż w mleku owsianym Alpro), bez dodatku cukru.

Enerbio Mleko kokosowo-ryżowe (Rossman)

Smak: 4/6
Czy się spienia? TAK
Cena: ok. 12zł/l
Uwagi: Stosunkowo nowa pozycja w asortymencie Rossmana. Skład ma niezły (plus za brak cukru), ale zawartość niespełna 4% kokosa i tyle samo ryżu sprawia, że mleko jest bardzo delikatne i mało wyraziste. Spienia się dobrze, ale latte z jego dodatkiem jakoś nie przypadło mi do gustu. Lepiej sprawdzi się w owsiankach czy smoothies.

Vive Soy Mleko sojowe naturalne (Kaufland)

Smak: 5,5/6
Czy się spienia? TAK
Cena:  ok. 8zł/l

Uwagi: Lekko słodkie (zawiera w składzie fruktozę), dobrze spieniające się mleko. Minus? W składzie ma jedno E465 – etylometylocelulozę, stosowaną jako środek zagęszczajacy. Wysokie stężenie tej substancji może powodować problemy jelitowe.


Mleko sojowe naturalne (Lidl)

Smak: 4/6
Czy się spienia? TAK
Cena:  7,99zł/l
Uwagi: dość gęste. Podobnie jak mleko sojowe Alpro, ma dla mnie lekko „fasolowy” posmak, jednak spienia się bardzo dobrze.

Mleko sojowe Soy Drink Bio (Lewiatan)

Smak: 4/6
Czy się spienia? TAK
Cena: 5,89 zł/l

Uwagi: Dobry skład i bardzo dobra cena. Chyba wszystkie mleka sojowe będą dla mnie miały ten charakterystyczny posmak, również w tym przypadku jest on wyczuwalny. Jednak myślę, że jest to naprawdę dobre mleko roślinne.

Mleko sojowe Frias (Auchan)

Smak: 5/6
Czy się spienia? TAK
Cena: 3,99 zł (Auchan)

Uwagi: Zaskoczyła mnie delikatność tego mleka. Po raz pierwszy nie wyczuwałam nachalnego “fasolowego” posmaku, jak to miało miejsce w innych mlekach sojowych. Dobry skład i bardzo dobra cena!

Mleko owsiane Joya (Lidl)

Smak: 6/6
Czy się spienia? TAK
Cena: 7,99 zł/l

Uwagi: Nie jestem pewna, jak z dostępnością tego mleka na co dzień, ponieważ kupiłam go w czasie tygodnia “fit” w Lidlu. Jeśli je jednak spotkacie, polecam spróbować. Mnie bardzo przypadło do gustu – jest lekko słodkie, ma dobry skład i fajnie pasuje do kawy (nawet warstwowego latte).

Mleko sojowe Take it veggie (Kaufland)

Smak: 5/6
Czy się spienia? TAK
Cena: 4,99 zł (Kaufland)
Kaufland wypuścił niedawno własną markę z produktami dla wegan i wegetarian. W pierwszej kolejności wypróbowałam mleko sojowe bio bez dodatku cukru. Smak mleka sojowego nie będzie nigdy moim ulubionym, ale to jest naprawdę delikatne. Dobrze się spienia i ma dobry skład. Dodatkowo cena również zachęca do wypróbowania.
To już wszystkie mleka, które skrupulatnie oceniłam. Zdaję sobie sprawę, że Wasze zdanie może być odmienne od mojego – chętnie o tym poczytam! Być może jednak ten post będzie pewnego rodzaju wskazówką lub drogowskazem dla tych, którzy zaczynają swoją “drogę bezmleczną ;)”.
Pamiętajcie też, że mleko roślinne można bardzo łatwo zrobić sobie samemu! Na blogu pokazałam jak dotąd 3 przepisy, wraz z ich wykonaniem krok po kroku:

Jeśli macie swoje ulubione typy, piszcie – chętnie przetestuję kolejne mleka!

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomentuj