Przepis koniecznie do wypróbowania jesienią. Ciasto krówka dyniowa z przepysznym daktylowo-orzechowym karmelem jest nie tylko świetnym (kolejnym zresztą) pomysłem na wykorzystanie dyni, ale też nie zawiera wbrew pozorom zbyt dużo kalorii. Zrobiona ze zdrowych składników, bez cukru, bez śmietankowego kremu (za to z twarogiem), nie odstępuje jednak „grzesznej” wersji ani na krok – a zaryzykuję stwierdzenie, że jest nawet lepsza! Zapisujcie przepis, róbcie dyniowe puree na zapas i do dzieła!
Za inspirację do przepisu dziękuję Just Delicious X! Podaję z moimi modyfikacjami – słony karmel* robi tutaj niesamowitą robotę 😉
PS Uwaga! Raz oblizana łyżeczka z dużym prawdopodobieństwem skończy się niekontrolowaną chęcią zjedzenia całego karmelu od razu, nie pozostawiając nic na wierzch ciasta. Żeby nie było, że nie ostrzegałam!
Składniki:
Suche:
90 g mąki pełnoziarnistej (użyłam 60 g orkiszowej i 30 g kukurydzianej)
3 łyżki ksylitolu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu
½ łyżeczki kurkumy
szczypta soli
½ łyżeczki imbiru
Mokre:
3 jajka
150 g puree z dyni
Krem:
200 g twarogu półtłustego
Kilka kropli esencji waniliowej
2-3 łyżki ksylitolu (wg upodobań słodkiego)
Karmel:
50 g daktyli
1 łyżeczka masła orzechowego
¼ łyżeczki soli
3 łyżki puree dyniowego
Na wierzch – jagody goji, orzechy lub migdały
Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Przygotować podłużną formę do ciasta (kek sówkę o dł. 20 cm), wykładając ją papierem do pieczenia.
W misce wymieszać suche składniki. Białka ubić na sztywną pianę, żółtka zmiksować z puree dyniowym. Stopniowo dodawać do nich suche składniki, miksując na średnich obrotach. Wyłączyć mikser, porcjami dodać pianę z białek i delikatnie wmieszać je w ciasto (najlepiej łopatką), aż składniki się połączą.
Ciasto przełożyć do formy i piec ok. 25 minut do suchego patyczka. Upieczone wyjąć z piekarnika, ostudzić i przekroić wzdłuż na pół.
Twaróg zmiksować z ksylitolem i wanilią. Posmarować jedną część ciasta i przykryć drugą. Wstawić do lodówki.
Daktyle zalać gorącą wodą (ok. ½ szklanki). Postawić na małym ogniu i gotować przez chwilę, aż daktyle zmiękną i zaczną się rozpadać. Zblendować z masłem orzechowym, puree dyniowym i solą. Tak przygotowanym karmelem posmarować wierzch ciasta. Dowolnie udekorować – u mnie były to jagody goji, świetnie pasują też orzechy i płatki migdałowe.
Smacznego!
2 komentarze
Basia
13 listopada 2018 at 11:48Witam, czy to znaczy, że ksylitol podany w suchych składnikach wykorzystujemy do kremu, a nie do ciasta dyniowego? Czy też w składnikach do kremu brakuje ksylitolu? (w treści „jak zrobić krem występuje ksylitol, a nie ma go w podanych do kremu składnikach).
Pozdrawiam
Planeta Smaku
13 listopada 2018 at 11:52Basiu, dziękuję za zwrócenie uwagi! Ksylitol wykorzystujemy zarówno do ciasta, jak i do kremu. Umknął mi na liście składników.
Już poprawiłam 🙂