Bułki/ Pieczywo

Bułki orkiszowe z owsianką

O ile z zakupem dobrej jakości chleba nie ma w tych czasach większego problemu (jeśli oczywiście dobrze się poszuka), o tyle wciąż brakuje mi w piekarniach prawdziwych, zdrowych, ziarnistych bułek. Nie sztucznie nadmuchanych. Nie takich, które tak naprawdę nawet nie leżały obok mąki pełnoziarnistej, a są po prostu barwione karmelem. Nie takich, które może i są smaczne, ale nie ma mowy, żeby pozostały świeże także następnego dnia. Dlatego nie szukam w sklepach, tylko piekę je sama.

A gdybym miała własną piekarnię, w ofercie miałabym te właśnie bułki. Orkiszowe, z chrupiącą skórką, miękkim wnętrzem i ziarnami. 
Inspiracja: What’s cooking

Składniki:

Zaczyn:
1 kuleczka świeżych drożdży (wielkości ziarenka grochu)
150 g mąki
150 g wody

Ciasto:
zaczyn (z przepisu powyżej)
1 szklanka płatków owsianych
1 szklanka mleka

1 szklanka wody

2 szklanki mąki orkiszowej*

1 szklanka mąki pszennej pełnoziarnistej
12 g świeżych drożdży
1 łyżeczka soli
2 łyżeczki cukru
2 łyżki masła
Dodatkowo:
1 jajko
dowolne ziarna do posypania

Składniki na zaczyn zmieszać w misce na gładką pastę. Naczynie przykryć folią i odstawić w ciepłe miejsce na kilka godzin (u mnie 2 godziny). W tym czasie w rondlu zagotować wodę. Wsypać płatki owsiane, chwilę pogotować, aż płatki wchłoną wodę i będą miękkie. Ostudzić.

Do miski wlać szklankę mleka, zaczyn, pokruszone drożdże i owsiankę,wymieszać delikatnie. Dodać mąkę orkiszową, mąkę pełnoziarnistą sól, cukier i rozpuszczone masło. Początkowo używając drewnianej łyżki, a następnie ręcznie zagnieść gładkie ciasto, które odchodzi od ścianek naczynia. Powinno być lekko klejące, ale jeśli jest za rzadkie, podsypać niewielką ilością mąki.
Wyrobione ciasto odstawić w ciepłe miejsce na około godzinę aż podwoi swoją objętość. Wyrośnięte ciasto uderzyć pięścią i podzielić na 12 części. Uformować z nich kulki, ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i delikatnie oprószonej mąką. Pozostawić je na pół godziny do ponownego wyrośnięcia. Posmaruj roztrzepanym jajkiem, posypać dowolnymi ziarnami. Piec przez ok. 25 minut w 180 stopniach.
* mąkę orkiszową można nabyć w sklepach ze zdrową żywnością, np. w internetowym: biozdrowie24.com.pl
Chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy pod ostatnim, urodzinowym wpisem zostawili piękne życzenia. Jeśli wszystkie się spełnią, będę chyba najszczęśliwszą osobą na Ziemi 😉

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomentuj