Drożdżowe

Drożdżowe grzebyki – rogale

Kiedyś już robiłam podobne drożdżówki. Bardzo podoba mi się ich forma zawijania i choć może wydawać się nieco skomplikowana, to tylko pierwsze wrażenie 🙂 Tym razem zrobiłam drożdżowe grzebyki w formie rogali. Miękkie i puszyste ciasto z ulubionym nadzieniem – u mnie trzy wersje: domowe powidła, gorzka czekolada i budyń śmietankowy. Takich drożdżowych rogali nie dostaniecie w żadnym sklepie 🙂 Warto zakasać rękawy!

Inspiracja: Po prostu pycha

Drożdżowe grzebyki – rogale

Składniki na ok. 8 sztuk:

Rozczyn:

25 g drożdży świeżych
1 łyżka cukru
1 łyżka mąki
50 ml letniej wody

Ciasto:

100 ml letniego mleka
360 g mąki pszennej
3 łyżki cukru pudru
80 g rozpuszczonego masła
1 jajko

Dodatkowo:

roztrzepane jajko do posmarowania
ulubione nadzienie: powidła/nutella/gorzka czekolada/ostudzony budyń – wedle uznania
cukier puder do oprószenia

Do kubka kruszymy świeże drożdże, a następnie dodajemy łyżkę cukru, ciepłą wodę i łyżkę mąki. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na około 10 minut do wyrośnięcia rozczynu.

Do osobnego naczynia wsypujemy mąkę, pozostałe składniki na ciasto oraz cały rozczyn i dokładnie mieszamy. Wyrabiamy ręcznie przez minimum 5 minut, aby ciasto było jednolite i gładkie. Następnie przekładamy je do miski i przykrywamy ściereczką, odstawiamy w ciepłe miejsce na 60 minut, aby podwoiło swoją objętość.

Wyrośnięte ciasto dzielimy na około 8 równych części. Każdą rozwałkujemy w kształt mniej więcej prostokąta (o wymiarach ok. 10x25cm). Na wysokości ok.1/3 robimy nacięcia nożem. Na jednym brzegu nakładamy po 1 łyżce nadzienia i zwijamy ciasto w rulon. Naciętymi bokami równomiernie otulamy zrobiony rulon. Mocno dociskamy końcówki ciasta, aby nadzienie nie miało jak wypłynąć ze środka) po czym formujemy rogala, kierując końce do środka.

Tak zwinięte drożdżówki odkładamy na ok. 15 minut do lekkiego wyrośnięcia. Wierzch smarujemy roztrzepanym jajkiem. Pieczemy do zarumienienia w temp. 180 stopni przez ok. 20 min. Ostudzone drożdżówki oprószyć cukrem pudrem.

You Might Also Like

Brak komentarzy

Skomentuj