Domowe fit michałki z masłem orzechowym i mąką kokosową to świetna alternatywa sklepowych cukierków. I chociaż sama jestem zdania, że nie ma co na siłę wymyślać zamienników tradycyjnych słodyczy, ten przepis naprawdę spełnił moje oczekiwania. Nie będę oszukiwać, że jest to 100 % kopia Michałków (umówmy się, te oryginalne są niezastąpione), ale jednak wersja bez cukru i bez zbędnych dodatków może być przydatna, zwłaszcza kiedy mamy ochotę na.. jeszcze jednego cukierka 😉 Ich przygotowanie jest błyskawiczne i w takim samym tempie znikają z lodówki. Do mojej wersji użyłam odżywki białkowej, jednak można ją pominąć.
Składniki na ok. 6 szt:
2 kopiaste łyżki masła orzechowego z kawałkami orzechów
3 łyżki mąki kokosowej
3 łyżki czekoladowej odżywki białkowej*
2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
Polewa:
50 g gorzkiej czekolady
3 łyżki mleka
*odżywkę można zastąpić 1 łyżeczką kakao zmieszaną z 1 łyżką zmielonego na pył ksylitolu
Masło orzechowe wymieszać z mąką kokosową, jogurtem i odżywką. Z masy uformować niewielkie cukierki, schłodzić je w lodówce przez około 30 minut.
Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej z dodatkiem mleka. W tak przygotowanej polewie zanurzać schłodzone cukierki i odkładać na talerz. Wstawić do lodówki do całkowitego zastygnięcia polewy.
6 komentarzy
A
6 października 2018 at 10:52A jeśli nie mam mąki kokosowej?
Planeta Smaku
6 października 2018 at 13:48Można zastąpić zmielonymi orzechami w takiej samej ilości 🙂
A
6 października 2018 at 15:51Na prawdę? Nie wiedziałam. dziekuję . A jakie orzechy? Fistaszki? A może inne sprawdzą się lepiej? 😉
Planeta Smaku
6 października 2018 at 16:00Myślę, że sprawdzą się fistaszki albo migdały. Trzeba tylko kontrolować gęstość masy – być może trzeba będzie dodać mniej jogurtu. Masa nie powinna być zbyt klejąca.
Pozdrawiam 🙂
Magda
8 lutego 2021 at 13:31Zrobiłam i są pyszne!;) Super przepis. Ile kcal ma jeden Michałek mniej więcej?;)
Planeta Smaku
8 lutego 2021 at 20:38Cieszę się, że smakują 🙂 wpisałam składniki w przykładowy kalkulator kalorii i wyszło mi ok. 120 kcal na jednego Michałka (poglądowo – wiadomo, że zależy to od używanych produktów).